К основному контенту

Донбас Медіа Форум: інформаційний простір та інформаційна політика в умовах війни

6-7 червня в Києві пройшов представницький форум журналістів, медіа експертів, блогерів з Донецької та Луганської областей. Потреба в осмисленні стану інформаційної сфери в Україні та на Донбасі, викликів для журналістів на окупованих, звільнених та прифронтових територіях, проблем інформаційної політики держави та міжнародного досвіду роботи ЗМІ в умовах збройного конфлікту назріла давно. В активних дискусіях з залученням відомих вітчизняних і зарубіжних спеціалістів медіасфери учасники пробували сформулювати відповіді на нагальні гострі проблеми.
В роботі Форуму брала участь представницька група від Донецького національного університету, викладачі кафедри журналістики О.Тараненко, С.Бондаренко, допомагали його організації волонтери - студенти журналісти. Одним із спікерів Форуму став В.Кіпень, голова Інституту соціальних досліджень і політичного аналізу. Доповідь була присвячена аналізу базових характеристик інформаційного простору на територіях зони конфлікту, специфіці масової свідомості людей на даних територіях та проблемах інформаційної політики щодо Донбасу.    
Доповідач виділив ключові характеристики інформаційного простору сучасного Донбасу. Це – неоднорідність інформаційної насиченості різних територій (густота інформаційного покриття одних при вакуумі інформації на інших, наприклад на передовій для наших захисників); антагоністичність, непримиренність ціннісна між інформаційним простором бойовиків-сепаратистів та простором українським; міфологізованість  його як результат нестачі правдивості інформації. В цілому – це типові характеристики простору війни, інформаційно-психологічної, зі своєю лінією фронту, з намаганням знищити супротивника духовно, деморалізувати, посіяти страх і ненависть.
Масова свідомість, сформована у людей в межах цього простору поляризована, чорно-біла, закрита для сприйняття «чужого» погляду. Вона фрагментаризована, світ розбитий на «осколки», втратив розумність і цілісність. Більшість дезорієнтована, втрачає чітке розуміння добра і зла, допустимого і неприпустимого. Маса людей зневірена, не має віри до будь-кого: від сусідів до всякої влади. Це фрустраційна, травмована свідомість.
Якими б негативними не були більшість вказаних особливостей інформаційного простору і масової свідомості в зоні конфлікту, не врахування їх в роботі по інформуванню населення – запорука неефективності в протистоянні інформаційній агресії російської та сепаратистської пропаганди. Розробка відповідної існуючим загрозам інформаційної політики для Донбасу – задача експертного середовища та державних структур. Вони повинні осмислити це в концепції Інформаційної стратегії. Потреба в ній сьогодні давно перезріла і дану роботу потрібно терміновано завершити. Об’єктивно утруднює розпрацювання стратегії інформаційної політики для Донбасу відсутність публічно проголошеної стратегії держави щодо Донбасу. Проте деякі фундаментальні позиції інформаційної політики української держави і суспільства   достатньо ясні спеціалістам. Зокрема необхідність поєднати всю інформаційну діяльність з гуманітарною політикою та активним відновленням звільнених територій. Основне завдання – вивід населення з фрустраційного стану. Віртуальному світу злоби ворогів протиставити позитивну перспективу нормального життя. Ще одне: маємо бути в постійному наступі на інформаційному фронті. «Звільняти» інфіковані ворожою пропагандою території, «зачищати» їх від чужих цінностей і міфів. Мову ненависті витісняти і вводити мову розуму, правди і миру на своїй землі. Відповідальність за забезпечення порозуміння між громадянами України великою мірою лежить на медіаспільноті.  
Організаторами Форуму виступив Донецький інститут інформації, за підтримки міжнародної організації USAID-Україна. Загальна кількість учасників становила біля 200 осіб. Форумом обговорені і підтримані «Принципи роботи журналістів» та «Кодекс етики журналістів».   

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

The 3d Donbas Media Forum was held in Svyatohirsk

The 3d Donbas Media Forum was held in Svyatohirsk on June 27-29. It was attended by participants from all towns of Donbas and the majority of Ukrainian regions. Donbas Media Forum goal is to develop tolerant media space in Donbas and Ukraine with further refusal of hate speech. Donbas Media Forum is a platform for a dialogue between regional and international media, cultural initiatives, and public organizations with the aim of developing civil society and strengthening principles of independent journalism in the region.


Експертне опитування «Війна на Донбасі і журналістика»

Експертне опитування журналістів «Війна на Донбасі і журналістика» було проведено Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва впродовж 26 -27 червня 2016 року під час Донбас Медіа Форуму. Завданням дослідження було визначити думку журналістського середовища стосовно конфлікту на Донбасі, специфіки його висвітлення, а також перспектив вирішення. Всього опитано 44 респонденти.


Анонс «Донбас Медіа Форуму 2018»

«Донбас Медіа Форум 2018» відбудеться 6 та 7 липня у місті Харкові в готелі Premier Palace Kharkiv, що знаходиться за адресою: проспект Незалежності, 2.
Тема цьогорічного форуму:
«Нові виклики та можливості, з якими стикаються регіональні ЗМІ».У 2018 році Форум відбудеться на тлі загострення внутрішньополітичної боротьби в Україні напередодні парламентських та президентських виборів, коли очікується зростання політичного популізму та упереджених публікацій в засобах масової інформації. Широке залучення журналістів до процесу пошуку моделей мінімізації негативного впливу може стати рішенням, орієнтованим на потреби самих медіа-установ.Заходи, що проводяться в рамках Форуму, полягають у розробці знань та навичок, необхідних для критичного аналізу та практичної діяльності регіональних ЗМІ.
Підвищення якості ЗМІ дозволить українцям отримати інформацію про події та зміни в країні. Якість інформації, що поширюється традиційними ЗМІ, відіграє головну роль у формуванні громадської думки.
У той …